Amerika Vizesi

Çok kültürlü yapısı, dünyanın en büyük ekonomisi olması, iş ve eğitim olanaklarının gelişmişliği gibi nedenlerle vatandaşlarımızın Amerika’ya vize talebi yüksektir.  Ülkemizden her yıl binlerce kişinin çeşitli maksatlarla (turistik, ticari, eğitim) Amerika vizesine başvuru yaptığı bilinmektedir. Amerika,  Umuma Mahsus, Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri için vize uygulamakatadır.

Amerika vizesi başvurusunun en önemli kısmı DS 160 formunun elektronik ortamda eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulmasıdır. Bu form, her adaya göre farklı soruların çıktığı, kişisel bilgilere, çalışma ve seyahat geçmişlerine dair oldukça detaylı şekilde hazırlanmıştır. Formu yanlış ya da eksik doldurmak, vize alma sürecinin uzamasına, hatta reddine sebep olacağından, formu doldururken vizemanya.com’un profesyonel danışmanlarından destek almanız yararınıza olacaktır.

Seyahat tarihinizden 90 gün önce vize başvurusunda bulunynabilirsiniz. Planladığınız tarihte seyahat edebilmeniz için özellikle turizm sezonlarında yaşanan yoğunluğu da göz önünde bulundurarak, en az 45 gün önce vize başvuru işlemlerinizi başlatmanızı öneririz. Vizemanya.com uzman ekibi, Amerika vize başvurularınızın olumlu sonuçlanması için bu süreci titizlikle yönetir. Vize başvurunuz tamamlanıncaya kadar vize danışmanınız vize başvuru sürecini takip edeceği için gereksiz zaman kaybı yaşamayacak ve en çok red alma nedenlerinden biri olan yanlış ya da eksik belge sunumu, yanlış vize statüsünde başvuru gibi basit hatalar sebebiyle olumsuz sonuçla karşılaşmayacaksınız.

Amerika vize başvurusu randevu sistemi ile işlemekte, bunun için Amerika Büyükelçiliği ve Konsoloslukları aracılığıyla şahsen başvuru yapılması gerektirmektedir.  Ancak, 14 yaşın altında ve 80 yaşın üstünde olan başvuru sahipleri bu zorunluluktan muaf olabilir.

Amerika vizesi mülakat süreci başlamadan önce vizemanya.com uzmanı yanınızda olacaktır. Amerika vize mülakatında ayrılan kısıtlı zamanda seyahat planınızı, amacınızı, Amerika’da kalacağınız süreyi, konaklayacağınız yeri doğru bir şekilde belirtmeniz önem arzetmektedir. Amerika vize mülakatı konusunda daha ayrıntılı bilgileri uzman danışmanımızdan alabilirsiniz. Vizemanya.com, Amerika seyahatinizi (turistik, ticari, öğrenci vb.) kusursuz tamamlayabilmeniz,  seyahatinizi planladığınız tarih ve saatte gerçekleştirebilmeniz için size yardımcı olacaktır.

Turistik Vize

Amerika turistik vizesi için istenen evraklar iş durumunuza göre sınıflandırılmıştır. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayabilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar

Amerika  için her türlü vize başvurusunda (turistik, öğrenci, ticari vb.) gereken bazı temel belgeler şunlardır:

 1. En az 6 ay geçerli pasaport (Eski tip yani çipsiz pasaport ise imzalı olması, 10 yıldan eski olmaması ve en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmekte)
 2. Elektronik ortamda doldurulmuş DS 160 formunun barkodlu onay sayfasının çıktısı
 3. 2 adet fotoğraf (5×5 cm beyaz fonda ve yüz hatlarını açıkça göstermeli)
 4. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi (Bu güne kadar almış olduğunuz tüm pasaportlardaki vizelerin ve giriş-çıkış damgalarının bulunduğu tüm sayfalar)
 5. Kimlik fotokopisi (ön ve arka yüzü)
 6. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgileri olmalı)
 7. Uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri (Amerika’da kalacağınız otel  veya arkadaşınızın adresi ve iletişim bilgileri)
 8. Kişisel Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendinizin karşılayacağına dair Konsolosluğa hitaben yazılmış bir dilekçe)

Not: 2. ve 8. maddeler vizemanya.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Özel Sektör Çalışanları için Amerika Turistik Vizesi Evrakları

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan özel sektör çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Vize Talep dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben bir yazı)
 2. Konsolosluğa hitaben İngilizce vize talep mektubu (Çalıştığınız şirketin antetli kağıdına, pozisyonuzu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalı)
 3. Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları
 4. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (Mevcut bakiyeyi ve hesap hareketlerini gösteren)
 5. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 6. SGK (4a) Hizmet Dökümü (E-devlet şifresi ile alınabilir)
 7. Şirketinizin güncel imza sirküleri örneği
 8. Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi örneği
 9. Şirketin Vergi Levhası kopyası
 10. Faaliyet Belgesi (Son 3 aya ait)

Şirket Sahipleri ve Ortakları için Amerika Turistik Vizesi Evrakları

Şirket sahipleri ve ortakları Amerika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Sahibi veya ortağı olunan firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı açıklayan ıslak imzalı ve kaşeli mektup (Aslı)
 2. Hesap hareketlerini içeren son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının aslı
 3. Vergi levhası örneği (Kopyası)
 4. Ticaret Sicil Gazetesinin kopyası
 5. İmza sirküleri fotokopisi
 6. Son 3 aya ait faaliyet belgesi

Kamu Çalışanları için Amerika Turistik Vizesi Evrakları

Kamu çalışanları, Amerika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Çalışmakta olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, pozisyonunuzu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi belirten ifade ıslak imza ve kaşeli mektup (Aslı)
 2. Tapu ve Araç Ruhsatı ile kira gelirleri için kontrat fotokopisi (Varsa)
 3. Son 3 ayı işlenmiş banka hesap cüzdanlarının asılları(Hesap cüzdanı aslını veremeyecek olanlar,  banka tarafından kaşelenmiş ve imzlaanmış hesap hareketlerini içeren belge almalı)

Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Öğrenciler için Amerika Turistik Vizesi  Evrakları

Öğrenciler Amerika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi)
 2. Anne veya babadan biri gitmiyorsa 18 yaşından küçükler için noterden muvafakatname
 1. Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi (Okul devam etmekteyse okuldan ayrıca alınacak izin yazısı)

Emekliler için Amerika Turistik Vizesi Evrakları

Emekliler, Amerika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Emekli kartı fotokopisi ya da E-devlet’ten alınan emeklilik tescil kaydı
 2. Maaş aldığı bankadan son 3 aylık, kaşeli ve imzalı Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (İmzalayan görevlinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte)
 3. Şahsi banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık, en az 5000TL bakiyeli, kaşeli ve imzalı, imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de eklenmeli)
 4. Kira gelirlerini gösteren belge örneği, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Mevcutsa)

Ev Hanımları için Amerika Turistik Vizesi Evrakları

Ev hanımları, Amerika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler
 2. Evli ise evlilik cüzdanı kopyası

Reşit olmayanlar için Amerika Turistik Vizesi  Evrakları

Reşit olmayan çocuklar, Amerika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belgeler (çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde belirtilen belgelerin aynısı hazırlanmalıdır)
 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname
 1. Velayetle ilgili mahkeme kararı (Ebeveyn boşanmış ise)
 2. Reşit olmayan çocuk öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi (Eğitim dönemini ise izin belgesi ilave edilecek)
 3. Ebeveynden birinin  geçerli ABD vizesinin kopyası (Varsa)

Ticari Vize

Amerika Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika ticari vizesi için gerekli evrakların önemli bir kısmı Amerika turistik vizesi evraklarıyla aynıdır. Bu evraklara ilave olarak Amerika ile gerçekleştireceğiniz ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden Amerikalı şirket yetkilisi tarafından Amerika Konsolosluğu’na hitaben yazılan, İngilizce Ticari Vize Davetiyesi (Davet edilenin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Amerika’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirket pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)
 2. Amerika ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler