Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi nasıl alınır?

Schengen Birliği’ne üye ülkelerden biri olan Avusturya’ya vize alan biri diğer üye Schengen Ülkeleri’ne ek vize almadan seyahat edebilir. Avusturya Türklerin yoğun bulunduğu ülkelerden biridir. Bu sebeple bu ülkeye Türk ziyaretçi sayısı her geçen gün artmaktadır.

Avusturya vizesi başvurunuzu; bayram, yılbaşı, fuar, paskalya, sömestr, dil okulu gibi konsoloslukların kapalı veya başvuruların yoğun olduğu dönemleri dikkate alarak, seyahate çıkış tarihinizden en erken 3 ay ve en geç 15 gün önce yapmalısınız. Vizemanya.com ekibi, vize başvurularınızı, Vfs aracılığı ile yapmaktadır.

Aşağıdaki illerde daimi ikametgahı olan kişilerin vize işlemleri için Avusturya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurmaları gerekmektedir:

Bilecik, Bolu, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kocaeli, Kırklareli, Tekirdağ, Sakarya, Zonguldak.

Aşağıdaki illerde ikamet edenler ise Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne başvurmaları gerekmektedir:

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat ve KKTC.

Avusturya Schengen vize başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanana kadar vizemanya.com danışmanları her aşamada yanınızda olacaktır.

Gerekli Temel Evraklar

 1. 10 yıldan eski olmayan Pasaport (içerisinde 2 adet boş vize sayfası olmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren ilave 3 ay daha  geçerlilik süresi bulunmalıdır)
 2. Avusturya Schengen vize başvuru formu (Elle doldurulmuş, tarihli ve ıslak imzalı olmalı)
 3. Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının kopyaları (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.)
 4. 2 adet biometrik yeni fotoğraf (3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri olmalı)
 5. Kimlik fotokopisi
 6. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 7.  Kişi yabancı uyruklu ise, en az 6 ay geçerli Türkiye ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 8. Seyahat Sağlık Sigortası  (30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat başlangıç tarihinden bir gün önce başlayıp, bitiş tarihinden bir gün sonra sona ermelidir)*
 9. Uçak bileti ve otel rezervasyonları
 10.  Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, ıslak imzalı, kaşeli banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş. Aile fertlerine sponsor olacak kişilerin Banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 4.000 TL daha bakiye bulundurması gerekecektir. Her bir başvuru sahibi için bulunması gereken asgari tutar 4.000 TL’dir.)
 11.  Ek gelir belgeleri (Tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi fotokopileri vs.)
 12. Kişi Serbest meslek sahibi veya bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorsa; noter onaylı iş sözleşmesi (Belge aslı olmalı)

*Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kuruluşumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için vizemanya.com çağrı merkezini arayınız.

Not: 2., 8. ve 9. maddeler vizemanya.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Turistik Vize

Avusturya’ya turist vizesi almak için gerekli evraklar iş durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçerek vize başvuru evraklarınızı hazırlayınız.

Özel Sektör Çalışanları için Avusturya Turistik Vizesi Evrakları

Özel sektör çalışanları, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (Mevcut Bakiyeyi ve Hesap Hareketlerini gösteren)
 2. Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları
 3. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 4. SGK(4a) Hizmet Dökümü (E-devlet’ten alınabilir)
 5. İşveren Yazısı (İşe başlama tarihi, maaşı, görevi, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli Almanca ve İngilizce belge)
 6. Çalışılan şirketin güncel imza sirküleri fotokopisi
 7. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 8. Çalışılan şirketin Vergi levhası kopyası
 9. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası

Şirket Sahipleri ve Ortakları Avusturya Turistik Vizesi  Evrakları

Şirket sahipleri ve ortakları, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

İmza Sirküleri Fotokopisi

 1. Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı
 2. Vergi Levhası fotokopisi
 3. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi

Kamu Çalışanları için Avusturya Turistik Vizesi   Evrakları

Kamu çalışanları, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Çalışmakta olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, pozisyonunuzu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi belirten ıslak imza ve kaşeli mektup (Aslı)
 2. Tapu ve Araç Ruhsatı ile kira gelirleri için kontrat fotokopisi (varsa)
 3. Son 3 ayı işlenmiş banka hesap cüzdanlarının asılları(Hesap cüzdanı aslını veremeyecek olanlar,  banka tarafından kaşelenmiş ve imzlaanmış hesap hareketlerini içeren belge almalı)
 4. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Öğrenciler için Avusturya Turistik Vizesi  Evrakları

Öğrenciler, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Öğrenci belgesi
 2. Masrafları karşılayacak kişinin mali ve mesleki belgeleri (Anne, baba gibi)
 3. Okul devam etmekte ise, okuldan alınacak izin belgesi

Emekliler için Avusturya Turistik Vizesi Evrakları

Emekliler, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da E-devlet’ten alınacak emeklilik tescil kaydı belgesi
 1. Maaş alınan bankadan son 3 aylık, kaşeli ve imzalı Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (İmzalayan görevlinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte)
 2. Şahsi banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık, en az 5000TL bakiyeli, kaşeli ve imzalı, imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de eklenmeli)
 3. Kira gelirlerini gösteren belge örneği, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Mevcutsa)

Ev Hanımları için Avusturya Turistik Vizesi Evrakları

Ev hanımları, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler
 2. Evli ise evlilik cüzdanı kopyası

Reşit olmayanlar için Avusturya Turistik Vizesi  Evrakları

Reşit olmayan çocuklar, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belgeler (çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde belirtilen belgelerin aynısı hazırlanmalıdır)
 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 1. Velayetle ilgili mahkeme kararı (Ebeveyn boşanmış ise)
 2. Reşit olmayan çocuk öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi (Eğitim dönemini ise izin belgesi)
 3. Ebeveynden birinin  geçerli Avusturya vizesinin kopyası (Varsa)

Ticari Vize

Avusturya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya  ticari vizesi için gereken evraklar büyük oranda Avusturya turistik vizesi için gereken evraklarla benzerlik göstermektedir. Bu evraklara, Avusturya ile ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden Avusturyalı şirket yetkilisi tarafından Avusturya Konsolosluğu’na hitaben yazılan Ticari Vize Davetiyesi (Davet edilenin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Avusturya’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirketteki pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)
 2. Avusturya ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler