Belçika Vizesi

Bruges şehri, Anvers Limanı, tarihi binaları ve çikolataları ile ünlü olan Belçika, Türk turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerden biridir. Huzur ve romantizm kenti Burges, şirin evleri ve sevimli ara sokakları ile Belçika’nın bir başka yüzünü gösterir. Bu kentte, faytonlarla  çevreyi gezebilir ve midye tava yiyebilirsiniz. Burges Nehri’nde yapacağınız tekne turu ile kenti farklı açıdan görme imkanı bulabilirsiniz.“Aşk Gölü’nde kuğuları ve ördekleri izleyebilirsiniz.

Belçika Schengen Birliği’ne üye olduğu için, Belçika vizesi aldıysanız, Belçika’ya seyahat ettikten sonra diğer Schengen Birliği üyesi ülkelere de seyahat edebilirsiniz. Tatil, bayram ve yılbaşı dönemlerinde vize başvurularında yoğunluk yaşanması nedeniyle, seyahatinizden bir ay önce vize başvurusunda bulunmanız tavsiye edilir.

Belçika vizesine başvurular  Vfs aracılığı ile yapılmaktadır. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Kocaeli ve Yalova illerinde ikamet edenler vize için İstanbul’da başvuru yapabilirler.

Vize değerlendirmesi, ilgili Belçika Büyükelçiliği ya da Konsolosluklar aracılığı ile yapılmaktadır. Belçika vizesine başvururken dikkat edilmesi gereken en önemli husus tutarlılıktır. Formdaki bilgiler ile teslim edilecek belgelerdeki bilgiler birbirini tutmalıdır. Vizemanya.com  ekibi vize başvurunuz olumlu bir şekilde sonuçlanıncaya kadar  her aşamada yanınızda olacaktır.

Turistik Vize

Belçika’ya turist vizesi almak için gerekli evraklar iş durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçerek vize başvuru evraklarınızı hazırlayınız.

Belçika Vizesi için Gerekli Temel Evraklar

Belçika vize başvurusunda, tüm vize başvurularında (turistik, ticari, eğitim) talep edilen birkaç temel evrak bulunmaktadır.

 1. En az 6 ay geçerli pasaport (çipsiz pasaport ise imzalanmış olması, pasaport alış tarihinin üzerinden 10 yıldan fazla geçmemesi ve en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)
 2. Eski ve yeni tüm pasaportlarınızın fotokopisi: Bugüne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfalardır.
 3. Belçika Schengen vizesi başvuru formu: Formdaki bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde ve İngilizce, Almanca, Fransızca ya da Flemenkçe doldurulmalıdır. Reşit olmayanların imzalarını yasal velileri atmalıdır (2 adet). Formu doldurmadan önce, başvurulacak vize tipinin doğru seçilmesi çok önemlidir. Vize tipini yanlış seçmeniz vize başvurunuzun tekrarlanmasına sebep olabilir.Vize tipiniz vizemanya.com danışmanınız tarafından değerlendirilip belirlenecektir.
 4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 5. Kimlik fotokopisi (ön ve arka yüzü eklenmelidir)
 6. Uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri (Belçika’da kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi vb.)
 7. 2 adet fotoğraf (50×50 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf).

Not: 3. ve 6. maddeler vizemanya.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Özel Sektör Çalışanları için Belçika Turistik Vizesi Evrakları

Özel sektör çalışanları, Belçika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (Mevcut Bakiyeyi ve Hesap Hareketlerini gösteren)
 2. Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları
 3. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 4. SGK(4a) Hizmet Dökümü (E-devlet’ten alınabilir)
 5. İşveren Yazısı (İşe başlama tarihi, maaşı, görevi, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli belge)
 6. Çalışılan şirketin güncel imza sirküleri fotokopisi
 7. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 8. Çalışılan şirketin Vergi Levhası kopyası
 9. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası

Şirket Sahipleri ve Ortakları Belçika Turistik Vizesi  Evrakları

Şirket sahipleri ve ortakları, Belçika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orjinalleri (Hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.
 2. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 3. Vergi Levhası fotokopisi
 4. İmza Sirküleri Fotokopisi
 5. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi
 6. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi

Kamu Çalışanları için Belçika Turistik Vizesi   Evrakları

Kamu çalışanları, Belçika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Çalışmakta olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, pozisyonunuzu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi belirten ıslak imza ve kaşeli mektup (Aslı)
 2. Tapu ve Araç Ruhsatı ile kira gelirleri için kontrat fotokopisi (varsa)
 3. Son 3 ayı işlenmiş banka hesap cüzdanlarının asılları(Hesap cüzdanı aslını veremeyecek olanlar,  banka tarafından kaşelenmiş ve imzlaanmış hesap hareketlerini içeren belge almalı)
 4. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Öğrenciler için Belçika Turistik Vizesi  Evrakları

Öğrenciler, Belçika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Öğrenci belgesi
 2. Masrafları karşılayacak kişinin mali ve mesleki belgeleri (Anne, baba gibi)
 3. Okul devam etmekte ise, okuldan alınacak izin belgesi

Emekliler için Belçika Turistik Vizesi Evrakları

Emekliler, Belçika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da E-devlet’ten alınacak emeklilik tescil kaydı  belgesi
 1. Maaş aldığı bankadan son 3 aylık, kaşeli ve imzalı Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (İmzalayan görevlinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte)
 2. Şahsi banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık, en az 5.000TL bakiyeli, kaşeli ve imzalı, imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de eklenmeli)
 3. Kira gelirlerini gösteren belge örneği, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Mevcutsa)

Ev Hanımları için Belçika Turistik Vizesi Evrakları

Ev hanımları, Belçika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler
 2. Evli ise evlilik cüzdanı kopyası

Reşit olmayanlar için Belçika Turistik Vizesi  Evrakları

Reşit olmayan çocuklar, Belçika vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belgeler (çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde belirtilen belgelerin aynısı hazırlanmalıdır)
 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 1. Velayetle ilgili mahkeme kararı (Ebeveyn boşanmış ise)

Reşit olmayan çocuk öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi (Eğitim dönemini ise izin belgesi)

 Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için Belçika Vizesi Evrak Listesi

 1. Türkiye’de oturma ve çalışma müsaadesi
 2. Oturma müsaadesinin en az 6 ay geçerli olması, planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerliliğinin devam etmesi

Ticari Vize

Belçika Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belçika  ticari vizesi için gereken evraklar büyük oranda Belçika turistik vizesi için gereken evraklarla benzerlik göstermektedir. Bu evraklara, Belçika ile ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden Belçika şirket yetkilisi tarafından yazılan Ticari Vize Davetiyesi (Davet edilenin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Belçika’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirket pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)
 2. Belçika ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler