Çek Cumhuriyeti (Çekya) Vizesi

Tarihi ve kültürel dokusunun yanı sıra büyüleyici mimarisiyle ünlü Prag şehri Türk vatandaşlarını Çek Cumhuriyeti’ni yeni adıyla Çekya’yı ziyaret etmeye sevkeden nedenlerden bazılarıdır. Çek cumhuriyeti Schengen bölgesine dahildir. Alacağınız Çek Cumhuriyeti vizesi, Çek Cumhuriyeti’ne seyahat ettikten sonra diğer Schengen Birliği üyesi ülkelere de vizesiz seyahat imkanı sağlamaktadır.

Vize sürecinde tatil, yılbaşı ve bayram dönemlerinde talep yoğunluğu nedeniyle gecikmeler yaşanabilmektdir. Bunu dikkate alarak planladığınız seyahat başlangıcından bir ay öncesinde vize başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunun en önemli kısmı, Schengen vize Başvuru Formu’nun eksiksiz ve doğru doldurulmasıdır. Bu formu vizemanya.com profesyonel danışmanı sizin adınıza dolduracak ve yanlış veya eksik form sunma sebebiyle vize sürecinin aksamamasını sağlayacaktır.

Çek Cumhuriyeti vizesi İstanbul başvuruları Vfs vize aracılığı ile yapılmakta olup, vize değerlendirmesi bağlı bulunan bölgedeki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ya da İstanbuldaki Başkonsolosluğu aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Vizemanya.com ekibi vize başvurusu  olumlu bir şekilde sonuçlanana kadar her aşamada size yardımcı olacaktır.

Turistik Vize

Almanya’ya turist vizesi almak için gerekli evraklar iş durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçerek vize başvuru evraklarınızı hazırlayınız.

Temel Evraklar

 1. 10 yıldan eski olmayan Pasaport (içerisinde 2 adet boş vize sayfası olmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren ilave 3 ay daha  geçerlilik süresi bulunmalıdır)
 2. Almanya Schengen vize başvuru formu (Elle doldurulmuş, tarihli ve ıslak imzalı olmalıdır)
 3. 2 adet yeni biometrik fotoğraf (3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri olmalı)
 4. Kimlik fotokopisi
 5. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 6.  Kişi yabancı uyruklu ise, en az 6 ay geçerli Türkiye ikamet ve çalışma izni fotokopisi
 7. Seyahat Sağlık Sigortası  (30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat başlangıç tarihinden bir gün önce başlayıp, bitiş tarihinden bir gün sonra sona ermelidir)*
 8. Uçak bileti ve otel rezervasyonları
 9.  Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, ıslak imzalı, kaşeli banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş olmalı. Aile fertlerine sponsor olacak kişilerin banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 4.000 TL daha bakiye bulundurması gerekmekte)
 10.  Ek gelir belgeleri (Tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi fotokopileri vs.)
 11. Kişi serbest meslek sahibi veya bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorsa; noter onaylı iş sözleşmesi (Belge aslı olmalı)

*Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kuruluşumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için vizemanya.com çağrı merkezini arayınız.

Not: 2., 7. ve 8. maddeler vizemanya.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.