Cezayir Vizesi

Cezayir Vizesi nasıl alınır?
Kuzey Afrikada yer alan Arap ülkelerinden biri olan Cezayir, dünyanın en büyük enerji kaynaklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin Başkenti, Beyaz Şehir olarak da bilinen Akdeniz kıyısındaki Cezayir şehridir. Fransız mimarisinin izlerini barındıran bu şehir turistik açıdan oldukça popüler bir destinasyondur. Son dönemde özellikle inşaat sektörüne yatırım yapan Türk firmalarının ve bu ülkeyi turistik amaçlı ziyaret etmek isteyenlerin sayısının artmasıyla her geçen gün daha fazla Türk vatandaşı bu ülkeyi ziyaret etmektedir.

Cezayir vizesi başvuruları Ankara’da Cezayir Büyükelçiliği, İstanbul’da ise Cezayir Konsolosluğu aracılığı ile yapılmaktadır. Cezayir vizesi başvurusunun en kritik kısmı başvuru formunun doğru ve eksiksiz doldurulmasıdır. Vizemanya.com profesyonel danışmanınız bu formu sizin adınıza dolduracak ve yanlış veya eksik form sunma sebebiyle vize sürecinin uzamasına izin vermeyecek, vize başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanana kadar her aşamada yanınızda olacaktır.

Turistik Vize

Cezayir turistik vizesi için gerekli evraklar iş durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayınız.

Özel Sektör Çalışanları için Cezayir Turistik Vizesi Evrakları

Özel sektör çalışanları, Cezayir vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (Mevcut Bakiyeyi ve Hesap Hareketlerini gösteren)
 2. Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları
 3. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 4. SGK(4a) Hizmet Dökümü (E-devlet’ten alınabilir)
 5. Cezayir Konsolosluğuna hitaben yazılan vize talep mektubu (Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren mektup. Mektup şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalı.)
 6. Çalışılan şirketin güncel imza sirküleri fotokopisi
 7. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 8. Çalışılan şirketin Vergi Levhası kopyası
 9. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası
 10. Kredi kartları fotokopisi
 11. Gayrimenkul tapu fotokopisi
 12. Otel ve uçak rezervasyonları (Vizem Hazır danışmanı tarafından hazırlanacak)

Şirket Sahipleri ve Ortakları Cezayir Turistik Vizesi  Evrakları

Şirket sahipleri ve ortakları, Cezayir vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orjinalleri (Hesap hareketlerini içermelidir. Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.)
 2. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı ifade eden Cezayir Konsolosluğuna hitaben mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 3. Vergi Levhası fotokopisi
 4. İmza Sirküleri Fotokopisi
 5. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi
 6. Son 3 aya ait faaliyet belgesi
 7. Kredi kartları fotokopisi
 8. Gayrimenkul tapu fotokopisi
 9. Otel ve uçak rezervasyonları (Vizem Hazır danışmanı tarafından hazırlanacaktır).

Öğrenciler için Cezayir Turistik Vizesi  Evrakları

Öğrenciler, Cezayir vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Cezayir Konsolosluğu vize departmanı’na sunulacak dilekçe
 2. Yeni tarihli öğrenci belgesi
 3. 18 yaş dolmamış ise anne ve babadan Cezayir’e seyahat edebilmesi için muvafakatname
 4. Anne veya babanın geçerli ya da eski Cezayir vizesi varsa fotokopileri

Emekliler için Cezayir Turistik Vizesi Evrakları

Emekliler, Cezayir vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da E-devlet’ten alınacak emeklilik tescil kaydı  belgesi
 1. Maaş aldığı bankadan son 3 aylık, kaşeli ve imzalı Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (İmzalayan görevlinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte)
 2. Şahsi banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık, en az 5.000TL bakiyeli, kaşeli ve imzalı, imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de eklenmeli)
 3. Kira gelirlerini gösteren belge örneği, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Mevcutsa)

Ev Hanımları için Cezayir Turistik Vizesi Evrakları

Ev hanımları, Cezayir vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler
 2. Evli olanlar için evlilik cüzdanı kopyası
 3. Cezayir Konsolosluğuna hitaben yazılmış seyahat detaylarını ve vize talebini belirten dilekçe
 4. Gayrimenkul tapu fotokopisi
 5. Eşinin geçerli ya da eski Cezayir vizesi varsa fotokopisi

Ticari Vize

Cezayir Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

Cezayir ticari vizesi için gereken evraklar büyük oranda Cezayir turistik vizesi için gereken evraklarla benzerlik göstermektedir. Bu evraklara, Cezayir ile ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden Cezayir şirket yetkilisi tarafından yazılan Ticari Vize Davetiyesi (Davet edilenin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Cezayir’i ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirket pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)
 2. Cezayir ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler