Çin Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti vizesi nasıl alınır?

Binlerce yıllık köklü bir medeniyete beşiklik yapan Çin, Türk vatandaşları tarafından hem turistik hem ticari amaçlı seyahatler için popüler destinasyonlardan biridir. Çin’e ilk kez gidenlere, tek girişli vize verilmektedir. Özel yönetim bölgesi olan Hong Kong için ise önceden vize almanıza gerek yoktur. Gümrük girişinde tüm Türk vatandaşlarına 3 aylık vize verilir. Çin’den Hong Kong’a geçiş yaptığınızda ise vize hakkınızı kullanmış olacağınızdan vizeniz çift girişli veya çok girişli değilse geçerlilik süresi olsa dahi, Çin’e giriş yapmak için yeni bir vizeye ihtiyacınız olacaktır.

Çin, Yeşil (hususi-30 gün), Gri (hizmet) ve Siyah (diplomatik) Pasaportlardan vize istmemektedir. Sadece Bordo (umuma mahsus, normal) Pasaportlar için vize uygulamaktadır.

Aşağıda listelenen illerde ikametgahı olanların vize için Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğuna başvurmaları gerekmektedir:

İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Yalova, Kırklareli, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Muğla, Aydın, Burdur, Isparta, Uşak, Denizli, Antalya

Bu şehirler haricinde bir yerden yapılan başvurular ise Ankara’daki Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapılmalıdır.

Çin ticari vizesi için hazırlayacağınız dilekçe mutlaka Konsolosluğun belirttiği formatta olmalıdır. Bu formatın dışında olan başvurular Konsolosluk tarafından geri çevrilmektedir. Vizemanya.com profesyonel danışmanınız sizin adınıza bu dilekçeyi doğru bir şekilde hazırlar.

Çin vize başvurusunun en önemli kısmı aşağıda listelenen belgelerinin eksiksiz ve doğru hazırlanmasıdır. Bu belgeleri sizin adınıza vizemanya.com danışmanınız dolduracak ve yanlış veya eksik form sunma sebebiyle vize sürecinin uzaması gibi bir durum yaşamanızın önüne geçecektir.

Turistik Vize

Çin turistik vizesi için talep edilen evraklar meslek durumunuza göre sınıflandırılmıştır. Aşağıdan meslek durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayabilirsiniz.

 

Çin Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar

 1. En Az 6 Ay geçerli pasaport ve fotokopisi
 2. Çin Başkonsolosluğuna hitaben kaleme alınmış seyahat amacını açıklayan dilekçe​
 3. Başvuru Formu ve taahhütname
 4. ​2 Adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
 5. T.C. Kimlik Nolu Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 6. Ebeveyn bilgilerinin yer aldığı güncel Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Çalışanlar için Çin Vizesi

Çin vizesi için başvuru yapacak olan çalışanlar (özel sektör, kamu), daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Şirketin imza yetkilisi tarafından düzenlenmiş kaşeli ve imzalı Vize Talep Dilekçesi
 2. İş Yeri Faaliyet Belgesi aslı
 3. Şirket İmza Sirküleri
 4. Şirket Ticaret Sicil Gazetesi örneği
 5. Güncel Maaş Bordrosu
 6. Vergi Levhası fotokopisi
 7. SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü aslı
 8. Çin’de gidilecek iş yerinin bulunduğu yer Belediyesi tarafından düzenlenmiş Davetiye Mektubu kopyası
 9. Çin makamlarınca verilmiş Yabancı Çalışma Belgesi
 10. Çin makamlarınca verilmiş İş Durumu Bildirir İzin Belgesi veya Uzman Belgesi

Ticari Vize

Çin Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çin ticari vizesi için istenen evrakların büyük bölümü turistik vize için gereken evraklarla aynıdır. Farklı olarak Çin ile kuracağınız ticari ilişkileri gösteren belgeler ilave edilmelidir.

 1. Davet eden şirket yetkilisi tarafından yazılan Ticari Vize Davetiyesi (Davet edilenin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Çin’i ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirket pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)
 2. Çin ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler