Hollanda Vizesi

Schengen Birliği ülkelerinden biri olan Hollanda’ya vizeniz varsa bu ülkeye seyehat ettikten sonra diğer Schengen üyesi ülkelere de vizesiz seyahat edebilirsiniz. Hollanda, Lale bahçeleri, müzeleri, su parkları, kendine özgü peynir çeşitleri gibi tarihi-turistik yerleri ve zengin kültürel öğeleri ile Türk turistler tarafından çokça ziyaret edilen ülkelerden biridir.

Vize sürecinde tatil, yılbaşı ve bayram dönemlerinde talep yoğunluğu nedeniyle gecikmeler yaşanabilmektdir. Bunu dikkate alarak planladığınız seyahat başlangıcından bir ay öncesinde vize başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz.

Hollanda vize başvurusunun kritik kısmı Schengen Vize Başvuru Formunun eksiksiz ve doğru doldurulmasıdır. Bu form, vizemanya.com profesyonel danışmanınız tarafından sizin adınıza doldurulacak, böylece yapılabilecek hataların önüne geçilerek vize sürecinin uzaması gibi bir durum yaşamamanız sağlanacaktır.

Vfs aracılığı ile yapılan Hollanda vize başvurusunun değerlendirmesi bağlı bulunan bölgedeki Hollanda Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapılmaktadır.Vizemanya.com ekibi vize başvurusu olumlu şekilde sonuçlanana kadar size yardımcı olmaya devam edecektir.

Turistik Vize

Hollanda turistik vizesi için istenen evraklar iş durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki bölümlerden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayınız.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar

Hollanda vize başvurusunda, tüm vize başvurularında (turistik, ticari, eğitim) talep edilen birkaç temel evrak bulunmaktadır. Bunlar;

 1. En az 6 ay geçerli pasaport (Çipsiz pasaport ise imzalanmış olması, pasaport alış tarihinin üzerinden 10 yıldan fazla geçmemesi ve en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)
 2. Eski ve yeni tüm pasaportlarınızın fotokopisi: Bugüne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi (İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfalardır.)
 3. Hollanda Schengen vizesi başvuru formu: Formdaki bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Reşit olmayanların imzalarını yasal velileri atmalıdır (2 adet). Başvurulacak vize tipinin doğru seçilmesi büyük önem arzetmektedir. Vize tipini yanlış seçmeniz vize başvurunuzun tekrarlanmasına sebep olabilir.Vize tipiniz vizemanya.com danışmanınız tarafından değerlendirilip belirlenecektir.
 4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 5. Kimlik fotokopisi (Ön ve arka yüzü eklenmelidir)
 6. Uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri (Hollanda’da kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (Otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi vb.)
 7. 2 adet fotoğraf (5×5 cm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf)

Not: 3. ve 6. maddeler vizemanya.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Özel Sektör Çalışanları için Hollanda Turistik Vizesi Evrakları

Özel sektör çalışanları, Hollanda vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (Mevcut Bakiyeyi ve Hesap Hareketlerini gösteren)
 2. Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları
 3. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 4. SGK(4a) Hizmet Dökümü (E-devlet’ten alınabilir)
 5. Vize talep mektubu (Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren, şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş mektup)
 6. Çalışılan şirketin güncel imza sirküleri fotokopisi
 7. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 8. Çalışılan şirketin Vergi Levhası kopyası

Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası

Şirket Sahipleri ve Ortakları için Hollanda Turistik Vizesi  Evrakları

Şirket sahipleri ve ortakları, Hollanda vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait hesap hareketlerini içeren banka hesap cüzdanlarının asılları (Hesap cüzdanı veremeyeceklerin banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış hesap hareketlerini gösteren bir belge almaları gerekir)
 2. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı açıklayan ıslak imzalı ve kaşeli mektubun aslı
 3. Vergi Levhası fotokopisi
 4. İmza Sirküleri fotokopisi
 5. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 6. Ticaret Sicil Gazetesinin örneği

Kamu Çalışanları için Hollanda Turistik Vizesi   Evrakları

Kamu çalışanları, Hollanda vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Çalışmakta olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, pozisyonunuzu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi belirten ıslak imza ve kaşeli mektup (Aslı)
 2. Tapu ve Araç Ruhsatı ile kira gelirleri için kontrat fotokopisi (varsa)
 3. Son 3 ayı işlenmiş banka hesap cüzdanlarının asılları(Hesap cüzdanı aslını veremeyecek olanlar,  banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış hesap hareketlerini içeren belge almalı)
 4. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Öğrenciler için HollandaTuristik Vizesi  Evrakları

Öğrenciler, Hollanda vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Yeni tarihli öğrenci belgesi
 2. Masrafları karşılayacak kişinin (Anne-baba gibi) finansal ve mesleki belgeleri
 3. Okuldan alınacak izin yazısı (Okul devam etmekteyse)

Emekliler için Hollanda Turistik Vizesi Evrakları

Emekliler, Hollanda vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da E-devlet’ten alınacak emeklilik tescil kaydı belgesi
 1. Maaş aldığı bankadan son 3 aylık, kaşeli ve imzalı Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (İmzalayan görevlinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte)
 2. Şahsi banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık, en az 5000TL bakiyeli, kaşeli ve imzalı, imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de eklenmeli)
 3. Kira gelirlerini gösteren belge örneği, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Mevcutsa)

Ev Hanımları için Hollanda Turistik Vizesi Evrakları

Ev hanımları, Hollanda vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler
 2. Evli ise evlilik cüzdanı kopyası

Reşit olmayanlar için Hollanda Turistik Vizesi  Evrakları

Reşit olmayan çocuklar, Hollanda vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belgeler (çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde belirtilen belgelerin aynısı hazırlanmalıdır)
 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 1. Velayetle ilgili mahkeme kararı (Ebeveyn boşanmış ise)

Reşit olmayan çocuk öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi (Eğitim dönemi ise izin belgesi)

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için Hollanda Vizesi Evrak Listesi

 1. Türkiye’de oturma ve çalışma müsaadesi
 2. Oturma müsaadesinin en az 6 ay geçerli olması, planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerliliğinin devam etmesi

Ticari Vize

Hollanda Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda ticari vizesi için gereken evraklar büyük oranda Hollanda turistik vizesi için gereken evraklarla benzerlik göstermektedir. Bu evraklara, Hollanda ile ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden şirket yetkilisi tarafından yazılan Ticari Vize Davetiyesi (Davet edilenin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Hollanda’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirket pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)
 2. Hollanda ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler.