İngiltere Vizesi

İngiltere, eğitim, iş veya turistik maksatla dünyanın her yerinden pek çok kişi tarafından seyahat için tercih edilen bir ülkedir.  İngiltere’ye gitmek için aldığınız vize Birleşik Krallık vizesi olup, İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’ya seyahat imkanı sağlamaktadır. İngiltere vizesi, dünya çapında en prestijli vizelerden biridir. Bu nedenle eğer İngiltere vizesine sahipseniz birçok ülke vizesini almanız daha kolay olabilmektedir.

İngiltere, vize başvuru sahiplerine 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık başvuru seçenekleri sunmaktadır. İngiltere, vize vermeden önce çok boyutlu bir güvenlik soruşturması yapmaktadır.

İngiltere, ülkemizden de turistik, ticari ve eğitim maksatlı seyahat eden çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu sebeple özellikle bayram ve tatil dönemlerinde vize ita merkezlerinde yoğunluklar yaşanabilmektedir. Ortalama 15 iş günü sürebilen vize değerlendirme süreci genellikle 7-10 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak vizemanya.com ekibi olarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 45 gün önce yapmanızı tavsiye ediyoruz.

İngiltere vize başvurusunun en kritik kısımlarından biri başvuru formunun hatasız ve doğru doldurulmasıdır. Bu formu sizin adınıza vizemanya.com profesyonel danışmanınız dolduracak ve yanlış veya eksik form sunma sebebiyle vize sürecinin uzaması gibi olumsuz bir durumun önüne geçecektir.

İngiltere vize işlemleri, TLS Contact yetkili firması aracılığı ile yapılır. Vizemanya.com ekibi vize başvurusu olumlu şekilde sonuçlanana kadar her aşamada size yardımcı olacaktır.

Turistik Vize

İngiltere turistik vizesi için istenen evraklar iş durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki bölümlerden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayınız.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar

İngiltere vize başvurusunda, tüm vize başvurularında (turistik, ticari, eğitim) talep edilen birkaç temel evrak bulunmaktadır. Bunlar;

 1. En az 6 ay geçerli pasaport (Çipsiz pasaport ise imzalanmış olması, pasaport alış tarihinin üzerinden 10 yıldan fazla geçmemesi ve en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)
 2. Eski ve yeni tüm pasaportlarınızın fotokopisi: Bugüne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi (İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfalardır.)
 3. İngiltere vizesi başvuru formu: Formdaki bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Reşit olmayanların imzalarını yasal velileri atmalıdır (2 adet). Başvurulacak vize tipinin doğru seçilmesi büyük önem arzetmektedir. Vize tipini yanlış seçmeniz vize başvurunuzun tekrarlanmasına sebep olabilir.Vize tipiniz vizemanya.com danışmanınız tarafından değerlendirilip belirlenecektir.
 4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 5. Kimlik fotokopisi (Ön ve arka yüzü eklenmelidir)
 6. Uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri (İngiltere’de kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (Otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi vb.)
 7. 2 adet fotoğraf (5×5 cm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf)

Not: 3. ve 6. maddeler vizemanya.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Özel Sektör Çalışanları için İngiltere Turistik Vizesi Evrakları

Özel sektör çalışanları, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (Mevcut Bakiyeyi ve Hesap Hareketlerini gösteren)
 2. Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları
 3. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 4. SGK(4a) Hizmet Dökümü (E-devlet’ten alınabilir)
 5. Vize talep mektubu (Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren, şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş mektup)
 6. Çalışılan şirketin güncel imza sirküleri fotokopisi
 7. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 8. Çalışılan şirketin Vergi Levhası kopyası
 9. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası
 10. Vize Talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben, tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten bir yazı)

Şirket Sahipleri ve Ortakları için İngiltere Turistik Vizesi Evrakları

Şirket sahipleri ve ortakları, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait hesap hareketlerini içeren banka hesap cüzdanlarının asılları (Hesap cüzdanı veremeyeceklerin, banka tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş hesap hareketlerini gösteren bir belge alması gerekir)
 2. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahatinizin başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı açıklayan ıslak imzalı ve kaşeli mektubun aslı
 3. Vergi Levhası fotokopisi
 4. İmza Sirküleri fotokopisi
 5. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 6. Ticaret Sicil Gazetesinin örneği

Kamu Çalışanları için İngiltere Turistik Vizesi   Evrakları

Kamu çalışanları, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Çalışmakta olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, pozisyonunuzu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi belirten ıslak imza ve kaşeli mektup (Aslı)
 2. Tapu ve Araç Ruhsatı ile kira gelirleri için kontrat fotokopisi (varsa)
 3. Son 3 ayı işlenmiş banka hesap cüzdanlarının asılları(Hesap cüzdanı aslını veremeyecek olanlar,  banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış hesap hareketlerini içeren belge almalı)
 4. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Öğrenciler için İngiltere Turistik Vizesi  Evrakları

Öğrenciler, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Yeni tarihli öğrenci belgesi
 2. Masrafları karşılayacak kişinin (Anne-baba gibi) finansal ve mesleki belgeleri
 3. Okuldan alınacak izin yazısı (Okul devam etmekteyse)

Emekliler için İngiltere Turistik Vizesi Evrakları

Emekliler, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da E-devlet’ten alınacak emeklilik tescil kaydı belgesi
 1. Maaş aldığı bankadan son 3 aylık, kaşeli ve imzalı Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (İmzalayan görevlinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte)
 2. Şahsi banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık, en az 5000TL bakiyeli, kaşeli ve imzalı, imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de eklenmeli)
 3. Kira gelirlerini gösteren belge örneği, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Mevcutsa)

Ev Hanımları için İngiltere Turistik Vizesi Evrakları

Ev hanımları, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler
 2. Evli ise evlilik cüzdanı kopyası

Reşit olmayanlar için İngiltere Turistik Vizesi  Evrakları

Reşit olmayan çocuklar, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belgeler (çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde belirtilen belgelerin aynısı hazırlanmalıdır)
 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 1. Velayetle ilgili mahkeme kararı (Ebeveyn boşanmış ise)
 2. Reşit olmayan çocuk öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi (Eğitim dönemi ise izin belgesi)

Ticari Vize

İngiltere Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere ticari vizesi için gereken evraklar büyük oranda İngiltere turistik vizesi için gereken evraklarla benzerlik göstermektedir. Bu evraklara, İngiltere ile ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden şirket yetkilisi tarafından yazılan Ticari Vize Davetiyesi (Davet edilenin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve İngiltere’yi ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirket pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)

İngiltere ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler