Kanada Vizesi

Kanada, insan kaynağının yetersiz olmasından dolayı düzenli olarak göçmen kabul eden yaşam ve demokrasi standartlarının yüksek olduğu bir Kuzey Amerika ülkesidir. Bu sebeple, pek çok ülkeden insanlar bu ülkeye gerek eğitim ve çalışmaya gerekse daimi yerleşme amacıyla bu ülkeye gitmektedir. Geniş  bir toprak parçasına sahip olan ülke, gelişmiş turizm sektörü ve doğal güzellikleriyle yılın bir çok dönemi yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kanada, gerek eğlence, gerekse kış sporları için seyahatseverlerin popüler destinasyonalarından biridir.

Kanada vizesi, İngiltere vizesi gibi en prestijli vizelerden biridir. Eğer Kanada vizesine sahipseniz diğer ülke vizelerini almanız kolaylaşmaktadır. Vize  başvurularınızı; bayram, yılbaşı, fuar, paskalya, sömestr gibi Konsoloslukların kapalı veya başvuruların yoğun olduğu dönemleri dikkate alarak, seyahate çıkış tarihinizden en erken 3 ay ve en geç 15 gün önce yapmanız yararınıza olacaktır.

Kanada vize başvurusu iki yolla yapılmaktadır. Birincisi online başvuru yöntemidir. Kanada Devleti Göçmenlik ve Vatandaşlık web sitesi üzerinden “cic account” kullanıcı profili oluşturularak işlemlere başlanır. Çok aşamalı, koşullara göre değişen, birbirini doğrular nitelikte İngilizce veya Fransızca olarak yanıtlanabilen sorular sonucunda nihai sayfaya ulaşılır. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken husus sorulara kesinlikle doğru cevap verilmesidir. Yapılan ufak bir hata dahi Kanada’nın katı vize değerlendirme standartları nedeniyle olumsuz sonuç alınmasına sebep olabilir. Bu formu vizemanya.com profesyonel danışmanınızla birlikte doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurabilir ve belirtilen özellikte dijital dosyaların hatasızca web sitesine yüklenmesi ile Kanada vizesi online başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İkinci ve geleneksel olan yöntem ise evrakların ve formların hazırlanarak Vfs Kanada vize merkezine ulaştırılması şeklindedir. Hem evraklı başvuruda hem de online başvuruda vize formları dijital olarak doldurularak doğrulama işlemi yapılmış olmalıdır. Doğrulama işleminin yapılmadığı herhangi bir Kanada vize başvuru formu Kanada Konsolosluğu tarafından geçersiz sayılmaktadır. Karmaşık ve uzun bir form olan Kanada vize başvuru formu üzerinde kişisel bilgiler, planlanan seyahat, vize geçmişi ve adli geçmiş gibi pek çok konu hakkında bölümler yer almaktadır. İlave olarak ikinci bir form olan aile bilgi formunun da doldurulması istenmektedir. Kanada vizesi aile bilgi formu içerisine eş, çocuk, anne, baba ve kardeşler hakkındaki bilgilerin ayrıntılı şekilde girilmesi gerekmektedir.

Kanada vize başvuru formu İngilizce veya Fransızca olarak doldurulabilir. Bazı kısımlarında belirtilen dillerde açıklamalar yapılması gerektiği düşünüldüğünde dile ve vize formuna hakim profesyonel vize danışmanlarından yardım almak yararınıza olacaktır.

Vizemanya.com ekibi Kanada vize başvurunuz olumlu bir şekilde sonuçlanana kadar her aşamada size yardımcı olacaktır.

Kanada Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar

Kanada vize başvurusunda, tüm vize başvurularında (turistik, ticari, eğitim) talep edilen birkaç temel evrak bulunmaktadır. Bunlar:

 1. En az 3 ay geçerli pasaport (Çipsiz pasaport ise imzalanmış olması, pasaport alış tarihinin üzerinden 10 yıldan fazla geçmemesi ve en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)

Kanada vizesi başvuru formu: Formdaki bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Reşit olmayanların imzalarını yasal velileri atmalıdır (2 adet). Başvurulacak vize tipinin doğru seçilmesi büyük önem arzetmektedir. Vize tipini yanlış seçmeniz vize başvurunuzun tekrarlanmasına sebep olabilir.Vize tipiniz vizemanya.com danışmanınız tarafından değerlendirilip belirlenecektir.

 1. Kanada vizesi aile bilgi formu: Aile üyelerinin isim-soyisim, doğum tarihi, adres, meslek ve medeni hal gibi bilgilerinin girilmesi gereken form.
 2. Eski ve yeni tüm pasaportlarınızın fotokopisi: Bugüne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi (İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfalardır.)
 3. Kimlik fotokopisi (Ön ve arka yüzü eklenmelidir)
 4. Uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri (Kanada’da kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (Otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi vb.)
 5. 1 Adet fotoğraf (3,5×4,5 cm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf)

Not: 2., 3. ve 7. maddeler vizemanya.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Turistik Vize

Kanada turistik vizesi için gerekli evraklar iş durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki bölümlerden durumunuza uygun olanı seçerek vize başvuru evraklarınızı hazırlayınız.

Özel Sektör Çalışanları için Kanada Turistik Vizesi Evrakları

Özel sektör çalışanları, Kanada vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (Mevcut Bakiyeyi ve Hesap Hareketlerini gösteren)
 2. Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları
 3. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 4. SGK(4a) Hizmet Dökümü (E-devlet’ten alınabilir)
 5. Vize talep mektubu (Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren, şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş mektup)
 6. Çalışılan şirketin güncel imza sirküleri fotokopisi
 7. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 8. Çalışılan şirketin Vergi Levhası kopyası
 9. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası

Şirket Sahipleri ve Ortakları için Kanada Turistik Vizesi  Evrakları

Şirket sahipleri ve ortakları, Kanada vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait hesap hareketlerini içeren banka hesap cüzdanlarının asılları (Hesap cüzdanı veremeyeceklerin, banka tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş hesap hareketlerini gösteren bir belge alması gerekir)
 2. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı açıklayan ıslak imzalı ve kaşeli mektubun aslı
 3. Vergi Levhası fotokopisi
 4. İmza Sirküleri fotokopisi
 5. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 6. Ticaret Sicil Gazetesinin örneği

Kamu Çalışanları için Kanada Turistik Vizesi   Evrakları

Kamu çalışanları, Kanada vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Çalışmakta olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, pozisyonunuzu, işe başlama tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi belirten ıslak imza ve kaşeli mektup (Aslı)
 2. Tapu ve Araç Ruhsatı ile kira gelirleri için kontrat fotokopisi (varsa)
 3. Son 3 ayı işlenmiş banka hesap cüzdanlarının asılları (Hesap cüzdanı aslını veremeyecek olanlar,  banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış hesap hareketlerini içeren belge almalı)
 4. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Öğrenciler için Kanada Turistik Vizesi  Evrakları

Öğrenciler, Kanada vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Yeni tarihli öğrenci belgesi
 2. Masrafları karşılayacak kişinin (Anne-baba gibi) finansal ve mesleki belgeleri
 3. Okuldan alınacak izin yazısı (Okul devam etmekteyse)

Emekliler için Kanada Turistik Vizesi Evrakları

Emekliler, Kanada vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da E-devlet’ten alınacak emeklilik tescil kaydı belgesi
 1. Maaş aldığı bankadan son 3 aylık, kaşeli ve imzalı Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (İmzalayan görevlinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte)
 2. Şahsi banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık, en az 5000TL bakiyeli, kaşeli ve imzalı, imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de eklenmeli)
 3. Kira gelirlerini gösteren belge örneği, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Mevcutsa)

Ev Hanımları için Kanada Turistik Vizesi Evrakları

Ev hanımları, Kanada vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler
 2. Evli ise evlilik cüzdanı kopyası

Reşit olmayanlar için Kanada Turistik Vizesi  Evrakları

Reşit olmayan çocuklar, Kanada vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belgeler (çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde belirtilen belgelerin aynısı hazırlanmalıdır)
 2. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 3. Velayetle ilgili mahkeme kararı (Ebeveyn boşanmış ise)
 4. Reşit olmayan çocuk öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi (Eğitim dönemi ise izin belgesi)

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için Kanada Vizesi Evrak Listesi

 1. Türkiye’de oturum ve çalışma müsaadesi
 2. Oturum müsaadesinin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerliliğinin devam etmesi

Ticari Vize

Kanada Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kanada ticari vizesi için gereken evraklar büyük oranda Kanada turistik vizesi için gereken evraklarla benzerlik göstermektedir. Bu evraklara, Kanada ile ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden şirket yetkilisi tarafından yazılan Ticari Vize Davetiyesi (Davet edilenin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Kanada’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirket pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)
 2. Kanada ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler

Öğrenci Vizesi

Kanada Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kanada öğrenci vizesi için yapılacak olan başvurularda hazırlanacak belgeler, turistik başvuru evraklarına benzerlik göstermektedir. En önemli fark Kanada’da alınacak eğitimi belgeleyecek evraklardır. İlave olarak, aşağıda yer alan evrakları da ekleyerek başvuru dosyanızı tamamlayabilirsiniz.

 1. Öğrenci belgesi (Okuduğu okuldan)
 2. Masrafları karşılayacak kişinin mali ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi)
 3. Gidilecek eğitim kurumu tarafından gönderilen davet mektubunun aslı ve fotokopisi.

Not: Başvurulan programa göre IELTS, Toefl, Sat, Gmat, Gre gibi sınavların sonuç belgeleri, okuduğunuz okuldan alınacak transkript gibi ilave belgeler istenebilir.