Yunanistan Vizesi

Schengen ülkelerinden biri olan Yunanistan, deniz ve tarih turizmi bakımından zengin alternatifler sunmaktadır. Çok sayıdaki Ege adaları, Kavala, Selanik ve Dedeağaç gibi Osmanlı’dan izler taşıyan tarihi şehirleri ile Türk turistlerin tatil zamanlarında seyahat etmeyi tercih ettiği popüler destinasyonlardan biridir.

Yunanistan vizesi alarak Yunanistan seyahati sonrası diğer Schengen Birliği üyesi ülkelere de vizesiz seyahat edebilirsiniz. Tatil, yılbaşı ve bayram dönemlerinde vize talep yoğunluğu yaşandığı için planladığınız seyahatinizden bir ay öncesinde vize başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz.

Schengen vize başvuru formunun hatasız ve doğru doldurulması önem arzetmektedir. Bu formu sizin adınıza vizemanya.com profesyonel danışmanınız dolduracak ve yanlış veya eksik formla başvuru nedeniyle vize sürecinin gereksiz uzamasının önüne geçilecektir.

Yunanistan vizesi İstanbul başvuruları Kosmos vize aracılığı ile yapılmakta olup, vize değerlendirmesi bağlı bulunulan bölgeye göre Yunanistan Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapılmaktadır.

Vizemanya.com ekibi vize başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanana kadar her aşamada size yardımcı olacaktır. Vizemanya.com danışmanlarına 0 212 216 09 00 numaralı telefondan ya da sitemizdeki online başvuru formunu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar

Yunanistan vize başvurusunda, tüm vize başvurularında (turistik, ticari, eğitim) talep edilen birkaç temel evrak bulunmaktadır. Bunlar:

 1. En az 6 ay geçerli pasaport (Çipsiz pasaport ise imzalanmış olması, pasaport alış tarihinin üzerinden 10 yıldan fazla geçmemesi ve en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)
 2. 2 adet fotoğraf (5×5 cm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf)
 3. Eski ve yeni tüm pasaportlarınızın fotokopisi: Bugüne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi (İşlem görmüş sayfalar, giriş çıkış damgasının ve daha önce alınan vizelerin bulunduğu tüm sayfalardır.)
 4. Yunanistan Schengen vizesi başvuru formu: Formdaki bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Reşit olmayanların imzalarını yasal velileri atmalıdır (2 adet). Başvurulacak vize tipinin doğru seçilmesi büyük önem arzetmektedir. Vize tipini yanlış seçmeniz vize başvurunuzun tekrarlanmasına sebep olabilir.Vize tipiniz com danışmanınız tarafından değerlendirilip belirlenecektir.
 5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 6. Kimlik fotokopisi (Ön ve arka yüzü eklenmelidir)
 7. Uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri (Yunanistan’da kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (Otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi vb.)

Not: 4. ve 7. maddeler Vizemanya.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Turistik Vize

Yunanistan turistik vizesi için istenen evraklar iş durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki bölümlerden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayınız.

Özel Sektör Çalışanları için Yunanistan Turistik Vizesi Evrakları

Özel sektör çalışanları, Yunanistan vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (Mevcut Bakiyeyi ve Hesap Hareketlerini gösteren)
 2. Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları
 3. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 4. SGK(4a) Hizmet Dökümü (E-devlet’ten alınabilir)
 5. Vize talep mektubu (Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren, şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş mektup)
 6. Çalışılan şirketin güncel imza sirküleri fotokopisi
 7. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 8. Çalışılan şirketin Vergi Levhası kopyası
 9. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası

Şirket Sahipleri ve Ortakları için Yunanistan Turistik Vizesi  Evrakları

Şirket sahipleri ve ortakları, Yunanistan vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait hesap hareketlerini içeren banka hesap cüzdanlarının asılları (Hesap cüzdanı veremeyecekler hesap hareketlerini gösteren bankaya kaşeli ve imzalı bir belge almaları gerekir)
 2. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı açıklayan ıslak imzalı ve kaşeli mektubun aslı
 3. Vergi Levhası fotokopisi
 4. İmza Sirküleri fotokopisi
 5. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 6. Ticaret Sicil Gazetesinin örneği

Kamu Çalışanları için Yunanistan Turistik Vizesi   Evrakları

Kamu çalışanları, Yunanistan vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Çalışmakta olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, pozisyonunuzu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi belirten ıslak imza ve kaşeli mektup (Aslı)
 2. Tapu ve Araç Ruhsatı ile kira gelirleri için kontrat fotokopisi (varsa)
 3. Son 3 ayı işlenmiş banka hesap cüzdanlarının asılları(Hesap cüzdanı aslını veremeyecek olanlar, banka tarafından kaşelenmiş ve imzlaanmış hesap hareketlerini içeren belge almalı)
 4. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Öğrenciler için Yunanistan Turistik Vizesi  Evrakları

Öğrenciler, Yunanistan vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Yeni tarihli öğrenci belgesi
 2. Masrafları karşılayacak kişinin (anne-baba gibi) finansal ve mesleki belgeleri
 3. Okuldan alınacak izin yazısı (Okul devam etmekteyse)

Emekliler için Yunanistan Turistik Vizesi Evrakları

Emekliler, Yunanistan vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da E-devlet’ten alınacak emeklilik tescil kaydı  belgesi
 2. Şahsi banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık, en az 5.000TL bakiyeli, kaşeli ve imzalı, imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de eklenmeli)
 3. Maaş aldığı bankadan son 3 aylık, kaşeli ve imzalı Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (İmzalayan görevlinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte)
 4. Kira gelirlerini gösteren belge örneği, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Mevcutsa)

Ev Hanımları için Yunanistan Turistik Vizesi Evrakları

Ev hanımları, Yunanistan vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler
 2. Evli ise evlilik cüzdanı kopyası

Reşit olmayanlar için Yunanistan Turistik Vizesi  Evrakları

Reşit olmayan çocuklar, Yunanistan vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belgeler (çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde belirtilen belgelerin aynısı hazırlanmalıdır)
 2. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 3. Velayetle ilgili mahkeme kararı (Ebeveyn boşanmış ise)
 4. Reşit olmayan çocuk öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi (Eğitim dönemi ise izin belgesi)

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için Yunanistan Vizesi Evrak Listesi

 1. Türkiye’de oturum ve çalışma müsaadesi
 2. Oturum müsaadesinin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerliliğinin devam etmesi

Ticari Vize

Yunanistan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan ticari vizesi için gereken evraklar büyük oranda Yunanistan turistik vizesi için gereken evraklarla benzerlik göstermektedir. Bu evraklara, Yunanistan ile ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden şirket yetkilisi tarafından yazılan Ticari Vize Davetiyesi (Davet edilenin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Yunanistan’ı ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirket pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)
 2. Yunanistan ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler

Öğrenci Vizesi

Yunanistan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan öğrenci vizesi için yapılacak olan başvurularda hazırlanacak belgeler, turistik başvuru evraklarına benzerlik göstermektedir. En önemli fark Yunanistan’da alınacak eğitimi belgeleyecek evraklardır. İlave olarak, aşağıda yer alan evrakları da ekleyerek başvuru dosyanızı tamamlayabilirsiniz.

 1. Öğrenci belgesi(okuduğu okuldan)
 2. AB eğitimi, araştırma programları ve staj veya eğitim alınacak kurum tarafından gönderilen davet mektubunun aslı ve fotokopisi
 3. Vize başvurusu yapanın, bir AB programı kapsamında desteklendiğini gösterir, Türkiye Ulusal Ajansı (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBİTAK tarafından verilmiş belge
 4. Masrafları karşılayacak (anne, baba gibi) kişinin finansal ve mesleki belgeleri
 5. Sabıka kaydı
 6. Sağlık raporu (Devlet hastanesinden)
 7. Transkript ya da İngilizce yeterlilik belgesi